DubăsariEst-CurierSportiv

Molovata Nouă nu cedează cupa

Turneul pentru «Сupa Președintelui Raionului Dubăsari la volei», ediția a XII-a, s-a desfășurat în perioada 19-20 decembrie 2015 cu participarea a 13 echipe din raionul Dubăsari, printre care trei echipe din localitățile Krasnâi Vinogradari, Țîbulăuca și orașul Dubăsari, precum și o echipă de volei din regiunea Vinița, raionul Krâjopol, Ucraina,  Arbitrul principal a fost Vasile Nagalisov.

DSC_2007

Locul III a fost disputat de echipele Doroțcaia și Ustia. Băieții din Doroțcaia au jucat mai bine, cu tușe puternice la plasă. Scor final – 2:0. A urmat meciul final între echipele Molovata Nouă și Țîbulăuca. În prima repriză voleibaliștii din Țîbulăuca reușesc să obțină victoria cu scorul 21:17.  Repriza a doua a fost foarte încordată. Scorul se menține egal 16:16, 17:17, 18:18! Echipa din Molovata Nouă totuși reușește să schimbe starea de lucruri. Urmează câteva tușe puternice pe deasupra plasei și arbitrii fixează victoria echipei din Molovata Nouă – 21:18. Totul s-a hotărât în repriza a treia. Suporterii din localitatea Molovata Nouă, printre care și primarul Oleg Gazea, activ scandează: «Mo-lo-va-ta!», «Mo-lo-va-ta!». Se execută ultima servire a echipei Molovata Nouă  și…  gata, scorul reprizei a treia devine de 15:9 şi aduce victoria echipei Molovata Nouă  cu 2:1. Echipa de seniori din Molovata Nouă, antrenată de Ștefan Drîga, intră în posesia trofeului principal déjà a șasea oară!.

A urmat ceremonia premierii.  Președintele raionului Dubăsari Grigore Policinschi a înmânat echipei Molovata Nouă Diploma de gradul I , premiu- 3000 lei și o Cupă originală. Diplome, cupe și premii 2000 și respective1500 au primit echipele Țîbulăuca și Doroțcaia. Echipa din localitatea Ustia tot a fost premiată cu Diplomă, Cupă și premiu în bani.

Grigore Policinschi, președintele raionului Dubăsari remarca în finalul festivității de premiere: «Din an în an Turneul de volei se desfășoară tot mai interesant, cu echipe noi. Pe viitor planificăm să organizăm un turneu la volei între echipe feminine».