Rezultatele sesiunii suplimentare pentru absolvenții de gimnaziu: doar unul din patru candidați a promovat repetat examenul la matematică

Est-CurierAutor
20.07.2026Data
visibility47
Imagine
Distribuie
Rezultatele preliminare ale sesiunii suplimentare a examenelor naționale de absolvire a gimnaziului au fost publicate luni, 20 iulie 2026. 
Dintre cei 7.438 de elevi înscriși pentru susținerea repetată a probei la matematică, 1.857, adică aproximativ 25%, au obținut o notă de promovare. Alți 34 de candidați au fost eliminați din examene pentru fraudă.

Rezultatele au fost afișate în centrele în care s-au desfășurat examenele. Elevii își pot consulta online notele și testele verificate pe platforma o9est.md, utilizând datele individuale de acces primite prin intermediul instituțiilor de învățământ în care și-au făcut studiile.

La sesiunea suplimentară s-au înscris în total 8.395 de elevi. Este vorba despre candidații care nu au promovat una sau mai multe probe în sesiunea de bază ori care, din motive întemeiate, nu au participat la examenele organizate anterior.

Unii elevi au fost înscriși la mai multe probe, motiv pentru care numărul total al înscrierilor pe discipline este mai mare decât numărul candidaților.

Matematica, proba cu cele mai multe restanțe

Cei mai mulți candidați, respectiv 7.438 de elevi, s-au înscris la proba de matematică. Dintre aceștia, numai 1.857 de elevi, sau aproximativ 25%, au reușit să promoveze examenul în sesiunea suplimentară.

La proba de istoria românilor și universală s-au înscris 1.597 de candidați, iar 987 dintre ei, echivalentul a 61,80%, au obținut note de promovare.

Pentru susținerea repetată a probei la limba și literatura română s-au înscris 1.195 de elevi. Examenul a fost promovat de 646 de candidați, ceea ce reprezintă o rată de 54,05% în rândul celor înscriși la această probă.

La limba și literatura rusă au participat 257 de elevi, dintre care 140, sau 54,47%, au promovat.

Alți 1.313 candidați s-au înscris la proba de limba și literatura română pentru elevii alolingvi. Dintre aceștia, 387, reprezentând 29,47%, au reușit să obțină o notă de promovare.

Ratele generale de promovare după sesiunea suplimentară

După includerea rezultatelor obținute în sesiunea suplimentară, ratele generale de promovare înregistrate în rândul candidaților care au participat la probele scrise au ajuns la:
  • 81,78% la matematică;
  • 97,93% la istoria românilor și universală;
  • 97,76% la limba și literatura română;
  • 97,79% la limba și literatura rusă;
  • 86,51% la limba și literatura română pentru elevii alolingvi.

Datele arată că matematica rămâne disciplina cu cea mai redusă rată generală de promovare dintre probele de absolvire. O rată mai scăzută a fost înregistrată și la limba și literatura română pentru elevii alolingvi.

În schimb, la istoria românilor și universală, limba și literatura română și limba și literatura rusă, ratele generale de promovare au depășit 97%.

34 de candidați, eliminați pentru fraudă

În timpul sesiunii suplimentare, 34 de elevi au fost eliminați din examen pentru fraudă.

Cele mai multe cazuri au fost înregistrate la matematică, unde au fost eliminați 23 de candidați.

Alți opt elevi au fost eliminați de la proba de limba și literatura română pentru alolingvi, doi de la examenul de istoria românilor și universală, iar un candidat a fost eliminat de la proba de limba și literatura rusă.

Contestațiile pot fi depuse pe 20 iulie

Elevii care nu sunt de acord cu rezultatele evaluării pot depune contestații în cursul zilei de 20 iulie 2026, între orele 09:00 și 18:00.

Cererile trebuie depuse la centrele de examen în care candidații au susținut probele.

Contestațiile vor fi examinate în perioada 21-25 iulie, iar rezultatele finale ale sesiunii suplimentare vor fi anunțate la 27 iulie 2026.

În urma examinării contestației, lucrarea va fi reevaluată, iar rezultatul final va fi stabilit conform procedurilor aplicabile examenelor naționale.

O nouă sesiune va fi organizată în august

Elevii care nu au reușit să promoveze examenele în sesiunile desfășurate în lunile iunie și iulie vor avea o nouă posibilitate de a susține probele.

Următoarea sesiune de examene va fi organizată în perioada 11-14 august 2026.
Publicitate
Recomandate de la parteneri

Citește și alte articole