Locuitorii r. Dubăsari, invitați să doneze sânge

Est-CurierAutor
24.06.2026Data
visibility11

Distribuie
La 25 iunie 2026, joi, în comuna Coșnița, Dubăsari, locuitorii raionului Dubăsari pot participa la gestul de bunăvoință de donare a sângelui.
Evenimentul este organizat la Centrul de Sănătate Dubăsari și este un act de susțienere a sistemului medical și spre salvarea oamenilor care u nevoie de transfuzie, informează dubasari.md.
Cetățenii care sunt dispuși să participe pot veni, în intervalul orar 09:00 – 12:00, joi, 25 iunie, la Centrul de Sănătate Dubăsari cu sediul în s. Coșnița (pentru informații suplimentare poate fi contactată instituția: 0248 44 265 sau [email protected]).
Persoanele care donează sânge trebuie să corespundă următoarelor exigențe:
▪ au vârsta cuprinsă între 18 și 60 de ani;
▪ au o greutate corporală de minimum 50 kg;
▪ sunt într-o stare bună de sănătate;
▪ nu suferă de afecțiuni cronice incompatibile cu donarea;
▪ au respectat un interval de cel puțin 60 de zile de la ultima donare.
Participanții sunt rugați să aibă asupra lor buletinul de identitate.
Publicitate
Subiecte
Recomandate de la parteneri






