Locuitorii r. Dubăsari, invitați să doneze sânge

Est-CurierAutor
24.06.2026Data
visibility11
Imagine
Distribuie
La 25 iunie 2026, joi, în comuna Coșnița, Dubăsari, locuitorii raionului Dubăsari pot participa la gestul de bunăvoință de donare a sângelui. 
Evenimentul este organizat la Centrul de Sănătate Dubăsari și este un act de susțienere a sistemului medical și spre salvarea oamenilor care u nevoie de transfuzie, informează dubasari.md. 
  
Cetățenii care sunt dispuși să participe pot veni, în intervalul orar 09:00 – 12:00, joi, 25 iunie, la Centrul de Sănătate Dubăsari cu sediul în s. Coșnița (pentru informații suplimentare poate fi contactată instituția:  0248 44 265 sau [email protected]). 

Persoanele care donează sânge trebuie să corespundă următoarelor exigențe: 

▪ au vârsta cuprinsă între 18 și 60 de ani;
▪ au o greutate corporală de minimum 50 kg;
▪ sunt într-o stare bună de sănătate;
▪ nu suferă de afecțiuni cronice incompatibile cu donarea;
▪ au respectat un interval de cel puțin 60 de zile de la ultima donare.

Participanții sunt rugați să aibă asupra lor buletinul de identitate.


Publicitate
Subiecte
Recomandate de la parteneri

Citește și alte articole