La 84 ani a ajuns la închisoare

Est-CurierAutor
23.04.2026Data
visibility69

Distribuie
Procuratura informează despre pronunțarea unei sentințe de condamnare a unui bărbat de 84 de ani, pentru săvârșirea infracțiunilor de viol și acțiuni cu caracter sexual neconsimțite.
Prin decizia instanței, inculpatul a fost sancționat cu 20 de ani de închisoare, cu executarea pedepsei într-un penitenciar de tip închis.
Potrivit materialelor cauzei, în perioada 2022-2023, inculpatul, a violat sistematic o minoră începând cu perioada când copila avea 12 ani. Inițial, a ademenit consăteana în casa sa și i-a oferit sume de bani pentru nevoi personale, iar ulterior a început să o abuzeze sexual.
Acesta o amenința cu răfuială fizică și cu divulgarea de informații compromițătoare în caz de nesupunere. Minora era nevoită să mintă părinții că mergea la bărbat săptămânal pentru a face curățenie în casa acestuia, în timp ce inculpatul o abuza sexual.
În fața instanței, inculpatul „și-a negat vina”, se arată în comunicatul emis de Procuratura Generală.
Subiecte
Recomandate de la parteneri
Citește și alte articole

Un fost carabinier din Criuleni și logodnica sa, trimiși în judecată pentru trafic de copii

Medicamente de circa 5 000 de euro, depistate în bagajul unui pasager la vama Aeroportului Internațional Chișinău




