
Foto: Premierea elevilor de la LT Mălăiești. Sursa: Rodica Antocica/fb
Elevii de la Liceul Teoretic Mălăiești, printre premianții concursului republican „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european”

Est-CurierAutor
visibility 254
Distribuie
Ministerul Educației și Cercetării a premiat câștigătorii concursului republican „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european”, o competiție dedicată promovării memoriei istorice, valorilor democratice și educației pentru cetățenie activă în rândul elevilor din Republica Moldova.
Premiile au fost înmânate de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, împreună cu Ambasadoarea UE în Republica Moldova, Iwona Piórko, în cadrul conferinței „9 Mai: Comemorare, Reconciliere și Unitate Europeană”.
Concursul a reunit elevi și profesori din întreaga țară, care au realizat produse video inspirate din istoria deportărilor, represiunilor regimului totalitar și importanța păstrării memoriei colective pentru construirea unui viitor european în care libertatea, demnitatea și respectul pentru drepturile omului constituie valori de bază.
În cadrul ediției din acest an au fost evaluate 139 de lucrări video, realizate cu participarea a 327 de elevi, apreciate pentru originalitate, mesaj civic, documentare și impact emoțional.
Premiul mare și locul I a fost obținut de echipa coordonată de profesorul Igor Crihan, de la IPLT „OLIMP” din Sângerei. Elevii Alexandru Bajereanu, Gabriela Mistreanu, Sabina Misac, Daria Culacova, Mădălina Lupan și Eva Bolohan, din clasa a XII-a, au acumulat 198 de puncte și au fost recompensați cu un premiu de 2.000 de lei.
Două echipe au ocupat locul II, cu câte 197,6 puncte și premii a câte 1.600 de lei:
- Alexandru Cotoman, elev în clasa a IX-a la IPLT „Emil Nicula” din Mereni, Anenii Noi, coordonat de profesoara Luminița Gîlca, pentru produsul video „Exilul inocenților”;
- Valeria Postu, elevă în clasa a IX-a la IPLT Costești, Ialoveni, coordonată de profesoara Natalia Petrea, pentru lucrarea „Un viitor fără frică”.
Locul III a fost acordat următorilor participanți:
- Mihaiela Eșanu, IPLT Țipala, Ialoveni, coordonată de profesorul Mihai Tcaci;
- Maxim Smîntaniuc, IP Gimnaziul „Viorel Cantemir” din Sofia, Drochia, coordonat de profesoara Aurelia Mocanu;
- Cosmina Balan și Laurențiu Fărâma, LT Mălăiești din Criuleni, coordonați de profesoara Rodica Antocica, pentru produsul video „Deportările staliniste – genocidul poporului nostru”.
De asemenea, juriul a acordat mențiuni pentru contribuții valoroase și abordări originale următorilor participanți:
- Andreea Rotari, IP Gimnaziul Alcedar, Șoldănești;
- Valeria Luca, Elena Rusu, Tatiana Șaragov, Patric Jecev, Servet Gurduz, IP Gimnaziul „V. Pârvan” din Gotești, Cantemir;
- Mariana Burcă, IP Gimnaziul Ciutulești, Florești;
Vlada Denisiuc, Arina Ceban, Alexandra Copețchii, Daniela Gavriliuc, Nicolae Botnari, Andrei Spatari, Ecaterina Rață, Ion Sajin, Ala Plugaru și Laura Vladicescu, IPLT „Alexandru Ioan Cuza” din Chișinău, pentru produsul video „E păcat să arunci pâinea”.
Totodată, Alexandru Postica, președintele Asociației Foștilor Deportați și Deținuți Politici din Republica Moldova, a acordat șase premii pentru:
- Cătălina Gherciu, IP Liceul Teoretic „Alecu Russo”, Cojușna, Strășeni;
- elevele grupei 34 CM, IP Colegiul „Alexei Mateevici”, Chișinău;
- elevii clasei a XI-a B, IP Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi”, Ungheni;
- Nica Savva, Andreea Herța, Maria Plugaru și Nicoleta Tonu, Liceul Teoretic „Aurel David”, Bardar, Ialoveni;
- Sergiu Gandrabur, IP Liceul Teoretic Ruseștii Noi, Ialoveni;
- Beniamin Banari, Ciprian Cebotari, Alex Cupcic, Damian Jimbei, Nikita Mihalachi, Andrei Moisei, Felicia Odajiu, Ion Pîrgari, Ion Slobozeanu și Mihaela Urzica, Liceul Teoretic „Mihai Marinciuc”, Chișinău.
Toate echipele participante la concurs au beneficiat de o donație de carte oferită de minister, care include șapte titluri de referință dedicate subiectelor abordate în cadrul competiției: foametea organizată, represiunile și Războiul pentru apărarea integrității și independenței Republicii Moldova.
Concursul „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european” urmărește consolidarea culturii memoriei istorice în rândul tinerilor și încurajarea reflecției asupra trecutului, ca fundament pentru construirea unei societăți democratice și europene.

Sursa: MEC
Publicitate
Subiecte
Recomandate de la parteneri







