Centrul Operațional de Reacție Imediată la Incidentele de Mediu în RM va fi funcțional 24/7

Est-CurierAutor
06.05.2026Data
visibility73
Imagine
Foto: IPM
Distribuie
Sesizările despre poluare, tăieri ilegale și alte încălcări de mediu nu vor mai aștepta „ziua de lucru”, ci vor putea fi preluate non-stop de un nou centru de reacție rapidă.
În ședința din 6 mai 2026 Guvernul a aprobat mai multe hotărâri ce țin de protecția mediului ambiant. Sunt delimitate competențele departamentale și reglementate capacitățile de monitorizare și control.

O noutate este crearea Centrului Operațional de Reacție Imediată la Incidentele de Mediu, care va recepționa sesizări 24/24, 7 zile în săptămână. Astfel, cetățenii vor putea raporta mai ușor și mai rapid cazurile de poluare, tăieri ilegale, depozitare neautorizată a deșeurilor sau alte încălcări care afectează mediul.

„Timpul în care statul nu avea instrumente să intervină după ora 17:00 a expirat. Până acum, cei care poluau apele, solul, tăiau ilegal pădurile, profitau de un program de lucru obișnuit, iar odată cu instituirea Centrului Operațional de Reacție Imediată la Incidentele de Mediu vom avea echipe disponibile permanent, iar sesizările vor fi preluate 24/24”, a subliniat Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder.

Inspectoratul pentru Protecția Mediului va avea competențe mai clare în exercitarea controlului de stat, prevenirea încălcărilor legislației de mediu, calcularea prejudiciilor și aplicarea principiului „poluatorul plătește”.

Agenția de Mediu urmează să fie reorganizată prin absorbția Agenției pentru Geologie și Resurse Minerale, iar efectivul-limită va fi ajustat pentru a acoperi mai bine domenii precum gestionarea deșeurilor, substanțele chimice, protecția aerului, schimbările climatice și biodiversitatea.

Proiectul prevede crearea unui ghișeu unic, unde cetățenii și agenții economici vor primi sprijin pentru depunerea cererilor și obținerea actelor permisive. Totodată, instituția va crea un portal electronic, pentru automatizarea proceselor interne și acces mai simplu la serviciile de mediu.

„Obiectivul nostru este clar, o instituție modernă, capabilă să asigure monitorizarea riguroasă a domeniului mediului și a provocărilor care apar”, a declarat Ministrul Mediului.

Serviciul Hidrometeorologic de Stat va deveni Instituția Publică Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu, cu atribuții extinse în monitoring meteorologic, hidrologic și de mediu, gestionarea datelor, elaborarea prognozelor și emiterea avertizărilor, eliminând fragmentarea actuală a datelor. Noua entitate va gestiona și monitorizarea apelor subterane.

Prin aceste măsuri, autoritățile vor putea reacționa mai eficient la riscurile și incidentele de mediu, vor gestiona mai bine datele relevante și vor furniza servicii publice mai clare, mai rapide și mai bine coordonate.

Publicitate
Recomandate de la parteneri

Citește și alte articole