Spartachiada raională la şah, dame și tenis de masă

În ziua de 14 martie, curent, în sălile de sport ale liceului teoretic „Mihai Eminescu” Dubăsari, a avut loc Spartachiada raională la probele de sport Şah, Dame, Tenis de masă între elevii instituţiilor de învăţămînt preuniversitar din localitățile raionului Dubăsari, licee şi gimnazii.

Conform ofertelor prezentate la concurs s-au prezentat aproximativ 135 elevi şi 18 profesori de educaţie fizică din cele 8 gimnazii şi 7 licee. Jocurile s-au desfășurat conform regulamentului, la fiecare probă participând câte 2 băieţi şi o fată. În final locurile premiante s-au clasat după cum urmează:

La Licee  (echipe)

• Proba Şah – Locul I – L.T. Holercani: Bruma Igor, Şeptelici Gabriel, Mantaluţă Călina, profesor de ed. fizică dl Porubin Sergiu; Locul II – L.T. „M. Eminescu”: Voiniţchi Viorel, Curcubet Grigore, Gavriliţa Emilia, profesor de ed. fizică dl Cuşnir Ştefan;  Locul III – L.T. „Ion Creangă” Coşniţa: Meleca Dan, Grosu Daniel, Osipov Ilinca, profesor de ed. Fizică, Nacul Eugen.

• Dame – Locul I – L.T. „M.Eminescu”: Lupolov Andrei, Curcubet Grigore, Botnari Elena, profesoară de ed. fizică dna Gheorghiţă Lucia; Locul II – L.T. Doroţcaia: Ctitor Nicolae, Nicolaev Ion, Dicusar Elena, profesor de ed. fizică dl Nicolaev Andrei; Locul III – L.T. Holercani: Stavinschi Artur, Sandu Eugeniu, Platon Adelina, profesor de ed. fizică dl Bejan Oleg.

• Tenis de masă – Locul I – L.T. „M.Eminescu” : Cojocari Andrei, Grecul Alexandru, Medvedţchi Eliza; Locul II – L.T. Doroţcaia: Berzan Igor, Maslenco Vadim, Policinschi Maria; Locul III – L.T. „Ion Creangă” Coşniţa: Cotea Nicolai, Cibuc Petru, Grosu Cornelia, profesoară de ed. fizică dna Elena Todirca.

La Gimnazii (echipe):

• Şah – Locul I – gimnaziul Oxentea (Rusu Cristian, Petraş Ion, Petraş Adriana, antrenor ŞSR dl Ion Leca); Locul II – gimnaziul Pîrîta (Carauş Daniel, Leagul Sorin, Doban Rodica, profesor de ed. fizică dl Andrian Gherlac); Locul III – gimnaziul Ustia (Leahu Vasile, Lungu Ion, Caisîn Maria, profesor de ed. fizică dl Stratulat Gheorghe).

• Dame – Locul I – gimnaziul Pîrîta (Patracov Alexandru, Taran Ilie, Utchin Tatiana, profesor de ed. fizică dl Andrian Gherlac); Locul II – gimnaziul Oxentea (Rusu Nicolae, Stepco Valeriu, Scaun Valeria); Locul III – gimnaziul Ustia (Cîrnaţ Gabriel, Trocin Alexandru, Coreţchi Mariana).

IMG_1536

• Tenis de masă – Locul I – gimnaziul Oxentea (Savin Nicolae, Ghiderman Ilie, Ghiderman Silvia, profesor de ed. fizică dl Leca Valeriu); Locul II – gimnaziul Pîrîta (Condratiuc Sergiu, Balan Mihai, Diaconu Elena, profesor de ed. fizică dl Andrian Gherlac); Locul III – gimnaziul Molovata  Nouă (Carpov Sandu, Nicolaev Roman, Cebotari Vitalina,  profesor de ed. fizică dl Ion Celonenco).

De asemenea au fost menţionate locurile individuale  (un băiat şi o fată) care au fost cei mai buni jucători fără nici o pierdere la fiecare probă sportivă în parte:

• Licee: Şah – Voiniţchi Viorel (L.T. „M.Eminescu”), Mantaluţă Călina (L.T. Holercani); Dame – Lupolov Andrei (L.T. „M.Eminescu”), Dicusar Elena (L.T. Doroţcaia); Tenis de masă – Cojocari Andrei, Medvedţchi Eliza (L.T. „M.Eminescu”)

• Gimnazii: Şah – Rusu Cristian, Petraş Adriana (gimnaziul Oxentea); Dame – Taran Ilie (gimnaziul Pîrîta), Scaun Valeria (gimnaziul Oxentea); Tenis de masă – Condratiuc Sergiu (gimnaziul Pîrîta), Ghiderman Silvia (gimnaziul Oxentea).

Echipele clasate pe locurile I, II, III, respectiv cei mai buni jucători (un băiat şi o fată) au fost menţionate cu diplome de gradul respectiv şi cadouri de preţ (seturi de şah, dame, palete pentru tenis de masă) şi medalii.

M. Iaviţa

Comments

comments

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *