Alegeri locale 2015

Patru primari aleși din prima

În raionul Dubăsari primari au devenit Valeriu Berzan (PCRM) în s. Doroțcaia, Tudor Tanasiev (PCRM) în s. Holercani, Igor Brînză, candidat independent, în s. Molovata și Aurelia Urîtu (PLDM) în s. Ustia. La alegerile locale din 14 iunie, curent, ei au acumulat mai mult de jumătate din numărul total de voturi legal exprimate și astfel și-au asigurat fotoliul de primar din primul tur de scrutin. 

În alte șapte localități locuitorii vor reveni la alegerea primarului în cel de-al doilea tur, preconizat pentru data de 28 iunie, 2015.

La Cocieri oamenii vor avea de ales între Raisa Spinovschi (PSRM) și Ivan Mițcul (BE PPEM -Iurie Leancă), la Coșnița, care este și centrul administrativ al raionului Dubăsari pentru funcța de primar vor concura Alexei Gafeli (PCRM) și Alexandru Leșan (PDM). Tot la 28 iunie sunt chemați la urne pentru a-și alege edilul și locuitorii satului Corjova, respectiv, pentru Oprea Sergiu (PCRM) sau Coica Valeriu (PSRM).

Mandatul de primar pentru următorii  patru ani urmează a fi disputat și în s. Mărcăuți: Bătrîncea Mihail (PCRM) și Leahu Alexei (PLDM), Molovata Nouă: Gazea Oleg (PCRM) și Samoil Valeriu;  Oxentea: Rusu Valeriu, candidat independent și Leca Valeriu (PDM), și s. Pîrîta: Soltan Iurie (PDM) și Gherlac Andrian (PCRM).

Gh. Motricală

 

Consiliul raional Criuleni (33 de consilieri) va avea următoarea configuraţie:

PLDM – 12 mandate

PDM – 6 mandate

PCRM – 5 mandate

PL – 5 mandate

BE “PPEM-Iurie Leancă” – 2 mandate

PSRM – 2 mandate

PP “Partidul Nostru” – 1 mandat.

 

Consiliul raional Dubăsari (27 de consilieri) va fi reprezentat în felul următor:

PCRM – 12 mandate

PDM – 5 mandate

PLDM – 4 mandate

PSRM – 3 mandate

BE “PPEM-Iurie Leancă – 1 mandat

PP “Partidul Nostru” – 1 mandat

PL – 1 mandat.

 

Alegerile au trecut, alegerile repetate sunt aproape

În raionul Criuleni, 13 primării din 25 au pus punct exerciţiului pe nume alegeri locale 2015. Astfel, cu scor detaşat faţă de contracandidaţi au câştigat alegerile:

Ion Plămădeală (PDM) în Izbişte (66,37%);

Ion Nistrean (PLDM) în Bălăbăneşti (66,33%);

Gheorghe Ojog (PL) în Corjova (63,66%);

Pavlina Ţelişceva (PCRM) în Dolinnoe (88,32%);

Pentru Buzu (PLDM) în Drăsliceni (71,01%);

Parascovia Cotovici (PLDM) în Hruşova (69,58%);

Anatolie Istrati (PLDM) în Işnovăţ (54,92%);

Liuba Cojocaru (PLDM) în Măgdăceşti (85,48%);

Valeriu Carţîn (PLDM) în Măşcăuţi (69,04%);

Iurie Buga (PLDM) în Micleşti (73,15%);

Leonid Vozian (PLDM) în Oniţcani (51,31%);

Dumitru Sârbu (PDM) în Râşcova (54,27%);

Sergiu Istrati (PDM) în Slobozia Duşca (57,14%).

În celelalte localităţi, pe data de 28 iunie 2015, se va desfăşura turul doi de scrutin, la care cetăţenii vor alege dintre candidaţii cu cele mai voturi.

Comments

comments

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *