Guvernul Sandu – demis, noul premier desemnat – Ion Chicu

În seara zilei de 13 noiembrie, 2019, Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a dat citire în fața presei a două decrete semnate de el astăzi, și anume, a decretului de demitere a guvernului Maiei Sandu, picat ieri cu votul a 63 de parlamentari, în urma moțiunii de cenzură, înaintate de către PSRM. Voturile necesare au fost găsite în rândul deputaților socialiști și democrați. 

Al doilea decret a fost cel cu privire la desemnarea lui Ion Chicu în calitate de candidat la funcția de Prim-ministru. Ambele decrete au intrat în vigoare la data semnării.

Ion-Chicu

Igor Dodon a menționat, că a sugerat candidatului desemnat să propună componența cabinetului de miniștri nu în 15 zile, cum prevede legea, dar mai devreme cu putință, pe motiv că ”nu avem timp”. Igor Dodon a spus că a desemnat o persoană apolitică, asta deși Chicu, în vârstă de 47 de ani, economist de profesie, din 8 iulie 2019 este consilierul său.

Potrivit www.alegeri.md, Ion Chicu a mai fost ministru al finanțelor (decembrie 2018 – iunie, 2019) promovat în funcție de către Partidul Democrat din Moldova, iar în 1998 a candidat la funcția de deputat pe lista Partidului Reformei (în prezent Partidul Liberal), fiind membru al acestuia.

CV-ul premierului desemnat: 

Născut 28 februarie 1972 (47 de ani)
s. Pîrjolteni, r-nul Călărași
Funcţia actuală Consilier al Președintelui Republicii Moldova (din 8 iulie 2019)
Studii Academia de Studii Economice a Moldovei (1989–1994)
Profesie Economist
Starea civilă Căsătorit, are trei copii
Funcții publice:
Consilier al Președintelui Republicii Moldova Igor Dodon 8 iulie 2019 – prezent
Ministru al finanțelor în Guvernul Filip 10 decembrie 2018 – 8 iunie 2019
Secretar general de stat al Ministerului finanțelor: 2 ianuarie 2018 – 12 decembrie 2018

Viceministru al finanțelor: 1 martie 2006 – 2 aprilie 2008

10 decembrie 2018 – 8 iunie 2019
A deținut funcția de ministru al finanțelor, fiind promovat de Partidul Democrat din Moldova
22 martie 1998
A candidat la funcția de deputat pe lista Partidului Reformei (în prezent Partidul Liberal), fiind membru PR

Comments

comments

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *