Cupele au ajuns în patru sate

Competițiile de baschetpentru  «Cupa raionului Criuleni», între elevii de vârsta gimnazială, au luat sfârşit duminica , 13 decembrie, în sala sportivă a Liceului Teoretic «Ioan Sârbu» din  Mașcăuți.

DSC_1911

După cum ne-a informat Ion Vlas, arbitrul principal al competițiilor, cupa au disputat-o patru echipe de fete de la gimnaziile Mălăiești,  Răculești, Hârtopul Mare și LT Mășcăuți și trei echipe de băieți de la gimnaziile Răculești, Hârtopul Mare și LT Mașcauți.

Primele pe terenul de baschet au ieşit echipele de fete din Mălăiești și Mașcăuți. Arbitrul Veaceslav Mîrca aruncă sus balonul de culoare oranj și flueră începutul competiției. Baschetbalistele din primele minute se strădue să organizeze treceri pe aripele terenului, lansând balonul în coș. Tehnica jocului de baschet, însă, lasă de dorit – balonul ba ajungea la coș, ba zbura pe alăturea.  După două reprize a câte 15 minute de luptă încordată arbitrul fixează scorul final 17:14 în favoarea echipei Gimnaziului Mălăiești. Nicolae Moraru, directorul Gimnaziului Mălăiești, a felicităt discipolele, atenționându-le asupra unor greșeli comise pe parcursul jocului.

DSC_1839

Disputa dintre echipele de băieți a gimnaziilor Răculești și Hârtopul Mare. s-a încheiat cu scorul final de 16:12 în favoarea tinerilor din Răculești. A urmat meciul dintre echipele de fete a gimnaziilor Hârtopul Mare și Răculești. Hârtopul Mare a obținut victoria cu 24:0.  În meciul al patrulea al competițiilor s-au confruntat echipele de băieți de la Mășcăuți și Răculești. Scorul final de 50:8 a fost în favoarea mascăuţenilor.

Ultimul meci al competițiilor l-au jucat echipele de fete de la Mălăiești și Hârtopul Mare. Baschetbalistele din Mălăiești joacă în pas, aruncând precis balonul în coș. Răsună fluierul arbitrului Veaceslav Mîrca, care fixează scorul final 30:2!

Evenimentul a culminat cu ceremonia de premiere a învingătorilor. Ion Vlas, metodistul Direcției Educație Criuleni a înmânat căpitanilor echipei de fete de la Gimnaziul Mălăiești și  echipei de băieți de la LT Mășcăuți Diplome de gradul I și câte o Cupâ originală.

DSC_1895

Nicolae Moraru, directorul Gimnaziului Mălăiești la finele turneului a menționat că pentru promovarea baschetului în rândul  adolescenţilor profesorii de educație fizică mai au mult de lucrat.

Notă:  Mariana Malai, profesoara de educație fizică a Gimnaziului Răculești ne-a informat că echipa de fete a Gimnaziului Răculești a devenit deținătoarea trofeului «Cupa raionului Criuleni» la competițiile de volei, iar la masculin cei mai buni la volei au fost membrii echipei de la LT Dubăsarii-Vechi.